Kontekst neutralizacije u ovom se slučaju odnosi na neutralizaciju otpadnih voda odnosno na njezinu pH vrijednost. Postupak se primjenjuje uglavnom na otpadne vode iz industrijskih postrojenja koje su nakon korištenja u industrijske svrhe različitih pH vrijednosti te su onečišćene teškim metalima. Takvim vodama pH vrijednost jako varira pa neke mogu biti vrlo bazične dok su druge izrazito kisele, ovisno u koju svrhu su se koristile u industriji.
Neutralizacija industrijskih otpadnih voda
Svrha neutralizacije industrijskih otpadnih voda je neutralna pH vrijednost otpadnih voda. Ona se postiže kemijskim procesom neutralizacije. Stoga neutralizacija predstavlja kemijski postupak pročišćavanja vode. Osim toga, postoje i drugi postupci poput fizikalnih, fizikalno-kemijskih, biokemijskih i kombiniranih metoda pročišćavanja otpadnih voda. Takav kemijski proces pročišćavanja podrazumijeva uklanjanje kiselina i baza te dovođenje pH vrijednosti između 6,5 do 7,5 pH odnosno neutralnu vrijednost. To se postiže dodavanjem kemikalija odnosno reagensa u otpadne vode. Izbor reagensa ovisi o načinu neutralizacije i procesu pročišćavanja. Ipak za kisele otpadne vode najčešće se primjenjuje lužina natrijev hidroksid (NaOH), a za bazične otpadne vode kiselina klorovodik (HCl). Neutralizacija je primaran postupak nakon kojeg se provode drugi oblici pročišćavanja otpadnih voda.
Postupak neutralizacije
Klasičan postupak neutralizacije podrazumijeva uvođenje točno određenih količina sredstava za neutralizaciju u spremnik s otpadnom vodom. Ova točno određena količina sredstava podrazumijeva da je prethodno izmjerena pH vrijednost te ispitan sastav i stanje otpadne vode koja je u zapremnini spremna za neutralizaciju. Stanje se ujedno odnosi na homogeniziranost otpadne vode koja je nužna prije postupka neutralizacije. Još jedno važno svojstvo koje se mora osigurati pri procesu neutralizacije je neprestano miješanje vode jer se postupak provodi u spremniku, dakle, u jednoj količini otpadne vode, a ne pri njezinom protoku. Spremnik se može nazvati neutralizator jer kad se jedna količina vode neutralizira, ona izlazi iz sustava na daljnje pročišćavanje, a nova količina otpadne vode ulazi u spremnik te se s njom postupak ponavlja. Cijeli ciklus, dakle, ima cilj dovođenja različitih pH vrijednosti otpadnih voda u neutralnu vrijednost.
Sustavi i uređaji za neutralizaciju
U praksi se takav proces odvija u sklopu sustava koji obavljaju neutralizaciju industrijskih otpadnih voda. Sustav se sastoji od nekoliko komponenti. Pojednostavljeno ga čine spremnik, cijevni mješač, pH sonda, kontrolna jedinica te dozirne pumpe i spremnici s kemikalijama. Spremnik je poput kade u koju dolazi otpadna voda koju je potrebno pročistiti. Cijevni mješač glavni je dio cijelog procesa jer omogućuje miješanje tekućina različitih svojstava, posebno ako se radi o različitim gustoćama, viskoznostima ili pH vrijednostima tih tekućina. Miješanje je moguće jer je statički mješač izveden kao valovite ploče koje osiguravaju miješanje u svim smjerovima u prostoru. Tu se nalaze jedna ili više sondi koje kontroliraju pH vrijednosti pa te podatke šalju kontrolnoj odnosno upravljačkoj jedinici. Na osnovu toga dozirne pumpe reguliraju količine potrebnih kemikalija za neutralizaciju. Uz cijevni mješač nalazi se i kontrolni mjerač protoka koji također izmjerene podatke šalje kontrolnoj jedinici. Ovako djelomično pročišćena voda pod utjecajem gravitacije odlazi na dodatnu obradu, a mulj i sedimentne tvari ostaju izdvojene na flotacijskoj jedinici. Pojednostavljeno rečeno, to je uređaj za ispiranje. Prednosti korištenja procesa neutralizacije i mješača su ušteda troškova te zaštita okoliša kao posljedica smanjene emisije štetnih spojeva.