Razvoj populacijske kulture i značajan porast naselja, a time i standarda stanovništva, doveo je do značajnog povećanja nusproizvoda čovjekova življenja. Količine otpada i drugih oblika zagađenja koje se stvara prerasta sustave koji su odgovorni za njihovo saniranje. Najveću problematiku zagađenja čovjekove okoline predstavlja zagađenje voda. Rastom populacije i naselja raste i potrošnja vode, što rezultira i većom količinom otpadnih voda. Ako bi se ovakav trend zagađenja voda nastavio, bez da se poduzme nešto po pitanju rješavanja problema, ozbiljno se ugrožava čovjekova životna sredina te se dovodi u pitanje kvaliteta življenja. Stoga neke europske zemlje već duže vrijeme primjenjuju tehnike iskorištavanja otpadnih voda kao resurs za pročišćavanje i njihovo ponovno korištenje. Srećom, takav je trend sve češći i u Hrvatskoj. Primjerice, malim i srednjim naseljima omogućilo se uspješno rješavanje problema vodoopskrbe kroz projekte koje provode Hrvatske vode. A još bolji rezultat projekta, koji Hrvatsku diže na europsku razinu, je taj da se radi o primjeni suvremenih uređaja za pročišćavanje otpadnih voda.
Tehnike pročišćavanja i uređaji za pročišćavanje otpadnih voda
Postoje dva načina pročišćavanja voda, to su mehaničko i biološko pročišćavanje. U nastavku ćemo detaljnije opisati uređaje za biološko pročišćavanje otpadnih voda. Za sve uređaje vrijedi općenito pravilo. Ono se tiče posebnih parametara kapaciteta pročišćavanja otpadnih voda, a mjere se prema ES odnosno ekvivalentu stanovnika. Veći ES iznos označava i veći kapacitet pročišćavanja odnosno da je uređaj primjenjiv na većem prostoru. Načini rada su različiti kod pojedinih uređaja.
Prvi u nizu su aerobno-anaerobni uređaji. Takvi su uređaji izrađeni od materijala otpornih na spojeve koji se stvaraju u otpadnim vodama, te na vanjske utjecaje. Mogu se upotrebljavati za pročišćavanje otpadnih voda koje se stvaraju u kućanstvima, manjim tvornicama i hotelima ili oni većih kapaciteta za manja naselja ili dijelove grada. Važno je redovito kontrolirati rad uređaja, a posebno pratiti boju i količinu aktivnog mulja kako bi se spriječilo ugibanje biomase te pratiti njegovu visinu. Svakako treba provjeravati kvalitetu vode uzimanjem uzorka iz pročišćene vode.
Druga skupina uređaja su SBR uređaji koji rade na principu uvođenja zraka u biološke filtre za pročišćavanje vode. Posebni aeratori upuhuju zrak u otpadnu vodu gdje se odvija snažno miješanje vode. Biološki materijal iz otpadne vode razgrađuje se pomoću mikroorganizama koji se nalaze u vodi. Mulj se nakuplja na dnu, a čista voda se izdvaja u gornji dio spremnika. Jedan ciklus pročišćavanja traje 8 sati.
Sljedeća skupina uređaja obavlja pročišćavanje tehnikom membranske filtracije što znači da se pročišćavanje obavlja odvajanjem aktivnog mulja i obrađene otpadne vode prolaskom kroz gustu membranu. Svojstvo membrane je takvo da sprječava prolazak štetnih mikroorganizama. Posebnost uređaja koji rade na ovom principu je ta što neki od njih imaju poseban spremnik u koji se skupljaju krute otpadne tvari i otpadna voda. Pročišćena voda može se koristiti i u vrtu, za pranje automobila ili u slične namjene.
FBR uređaji koriste bio-film matricu mikroorganizama na potopljenim nosačima biomase za pročišćavanje sanitarno-fekalnih i industrijskih otpadnih voda. Uređaji koji rade na ovom principu sastoje se od tri dijela: spremnika u koji ulazi otpadna voda, bioloških reaktora s nosačima biomase na kojima se stvaraju mikroorganizmi te sekundarnog taložnika. Mikroorganizmi iz otpadnih voda onečišćenja pretvaraju u sedimentne tvari zahvaljujući čemu je moguće odvajanje aktivnog mulja od čiste vode. Taj posljednji korak odvajanja odvija se u sekundarnom taložnik