Oborine
Padaline su dio prirodnog kretanja vode u prirodi. Dio padalina tlo upija, dio isparava, a najmanji dio otječe u odvode. Oborinska voda predstavlja svaki oblik atmosferske vode koja u određenom obliku dospije na zemljino tlo. Bilo da se radi o kiši, snijegu, rosi, mrazu ili inju sve ono čini padaline koje su dragocjene za život. Radi se o najčišćem obliku vode koji se nalazi na zemlji (ako izuzmemo činjenicu štetnih atmosferskih plinova u blizini industrijskih gradova), stoga nije neobično da se kišnicu sve češće sakuplja i koristi u kućanstvu. Dobro nam je poznato da su ljudi na selima oduvijek skupljali kišnicu i koristili je za zalijevanje vrtova i plodova. U današnje vrijeme svrha korištenja kišnice je znatno proširena, a sustavi akumuliranja znatno su napredniji i suvremeniji.
Prednosti i korištenje kišnice
Sustav prikupljanja oborinskih voda sastoji se od sustava kanala koji odvode kišnicu prema određenim spremnicima u kojima se ona nakuplja odnosno akumulira. Naglasak je na svijesti svakog pojedinca o važnosti korištenja kišnice kao značajne financijske uštede i ekološki prihvatljivog rješenja. Tehnika prikupljanja, odvodnje i akumuliranja kišnice vrlo je jednostavna, a takve oborinske vode moguće je višestruko koristiti što je u konačnici vrlo isplativo. Isplativost korištenja kišnice leži u smanjenju svakodnevnih troškova korištenja uobičajene skupe vodovodne mreže, te manjoj ovisnosti o toj mreži. Naravno, velika prednost korištenja kišnice je ta što se radi o smanjenju iskorištavanja pitke vode za pranje rublja, zalijevanje vrtova i ispiranje sanitarnih čvorova jer je za to sve moguće koristiti kišnicu. S druge strane, uređaji bijele tehnike duže će biti funkcionalni zahvaljujući mekoj vodi bez kamenca. Osim toga, smanjeni su rizici sušnih razdoblja u poljoprivredi i gospodarstvu jednostavnim i redovitim navodnjavanjem iz akumuliranih izvora kišnice.
Infiltracija odnosno upijanje oborinskih voda u tlo preko zelenih površina predstavlja najbolje, najekonomičnije i ekološki najprihvatljivije rješenje zbrinjavanja kišnice. No, važno je spriječiti prodiranje kišnice u tlo i kanalizaciju ako je ona zahvatila zaprljanja benzina, ulja, sredstava za podmazivanje i slično. Takve onečišćene oborinske vode potrebno je provesti kroz separatore ulja i masti.
Uređaji za sakupljanje oborinskih voda
Suvremeni uređaj koji se koristi za sakupljanje kišnice sastoji se od spremnika, filtera, automatskog sustava te kontrolne jedinice. Spremnik je proizveden od polipropilena te može samostalno stajati, primjerice, u podrumskom prostoru stambene kuće ili može biti ukopan pod zemljom u dvorištu. Filter koji se nalazi u ovom sustavu služi za čišćenje oborinskih voda od krupnih nečistoća koje je voda pokupila na putu poput lišća. Upravljačke odnosno kontrolne jedinice koje se nalaze se u sustavu služe za vizualno praćenje i kontrolu vode u spremniku te javljanje eventualne nadopune spremnika ukoliko je ona potrebna. Kišnica se može upotrebljavati za zalijevanje vrtova, pranje auta, ispiranje sanitarnih čvorova, čišćenje kućanstva, pranje rublja i druge slične namjene.
U svrhu prikupljanja oborinskih voda mogu se koristiti spremnici za zadržavanje kišnice odnosno lagune i deponiji. U njima se akumuliraju i čuvaju veće količine oborinskih voda. Osim toga, u svrhu akumuliranja kišnice, također kada se radi o obilnijim oborinama, moguće je koristiti Nidaplast blokove za skupljanje kišnice i to u slučaju kada uobičajeni sustav kanalizacije nije dostatan. U suprotnom, ako se javi dulji sušni period i spremnik ostane bez akumulirane vode, sustav je moguće nadopuniti iz klasičnog vodovodnog sustava.