Postoje spremnici koji se koriste u prehrambenoj industriji. Spremnik je napravljen od polipropilena, tvrdog, polimernog, termoplastičnog materijala koji se uglavnom koristi za izradu ambalaže, posuda, vreća i slično. U drugim slučajevima mogu biti izrađeni od polietilena mekanog, elastičnog, otpornog, također termoplastičnog materijala koji se koristi u iste svrhe, dakle, pri proizvodnji ambalaže. Svojstvo termoplastičnosti označava da je materijal oblikovan pri visokim temperaturama kada je moguće njegovo modeliranje do željenog oblika, nakon čega se pri hlađenju stvrdne.
Takvi se materijali, dakle, koriste pri izradi spremnika za vodu u prehrambenoj industriji ili za pohranu, primjerice, alkohola, fermentaciju i čuvanje vina, pohranu meda i u slične svrhe. Svi spremnici kao i ambalaža, točnije njihovi gradivni materijali i svojstva, strogo su određeni zakonskim odredbama. Stoga se spremnici za čuvanje i transport vode za piće detaljno ispituju s obzirom na to da je njihov gradivni materijal u neposrednom kontaktu s vodom. Ne smije se dozvoliti otpuštanje štetnih tvari u vodu ili druge prehrambene proizvode. Točno su propisne vrijednosti za olovo, živu, kadmij, krom, arsen i druge elemente koje se ne smiju prelaziti. U suprotnom ambalaža ili spremnici ne zadovoljavaju zadane vrijednosti i ne mogu biti u upotrebi jer predstavljaju opasnost za zdravlje. To znači da voda za konzumaciju ne smije imati nikakve neželjene tvari i onečišćenja već mora biti visoke kvalitete što spremnici za vodu ne smiju narušavati. Kriteriji higijene vrlo su visoki kad je u pitanju industrija hrane i pića.
Spremnik u kemijskoj industriji
S druge strane, postoje spremnici koji se koriste u kemijskoj industriji. Napravljeni su od istih vrsta materijala, stoga imaju ista svojstva. Koriste za pohranu vode koja je nastala djelovanjem ili održavanjem postrojenja i različitih industrija. Zatim se koriste za pohranu opasnih kemijskih spojeva poput kiselina ili lužina. Sastav spremnika i svih potrebnih priključaka izrađen je od materijala koji su otporni na ovakve agresivne spojeve, stoga ne može doći do nagrizanja i propadanja spremnika. U sklopu kemijske industrije može postojati potreba za kadama za galvanizaciju ili kadama za neutralizaciju. One se koriste za skladištenje agresivnih kiselina i spojeva, a rad s njima je siguran jer one nemaju nikakvih utjecaja na sastav materijala spremnika.
Podjela spremnika za vodu
Spremnici se po obliku dijele na okrugle i pravokutne, a po položaju postavljanja mogu biti podzemni ili nadzemni spremnici. Što se tiče orijentacije mogu biti oni koji su postavljeni okomito ili vodoravno u odnosu na tlo. Naravno, ovisno o količini vode koju su u mogućnosti pohraniti, spremnici imaju različite zapremnine. U ponudi su vodoravni spremnici okruglog presjeka koji imaju zapremninu od 100, 220, 500, 1.000, 2.500, 5.000, 10.000, 20.000 i 50.000 litara. No, ukoliko postoje posebni zahtjevi za dimenzijama i zapremninama, moguća je izrada spremnika po dogovoru s naručiteljem. U ponudi se nalaze jednake zapremnine i za vertikalne spremnike, također, okruglog oblika. Nešto drugačija ponuda odnosi se na pravokutne spremnike. Postoje samonosivi spremnici čija je konstrukcija ojačana željeznim elementima, te po potrebi ojačana polipropilenom i spremnici koji se ukopavaju pod tlo koji su drugačije tehnike izrade, a ona uključuje „zidne“ elemente. Osim što mogu biti samonosivi ili se ukopavati pod zemlju, imaju u drugačije zapremnine. Uobičajeni kapaciteti su 250, 500, 1.000, 2.250, 5.000, 9.000, 13.500, 22.500, 50.000 litara zapremnine vode, no po potrebi je moguće dogovoriti i druge dimenzije i kapacitete pohrane. Više informacija o našim spremnicima možete pronaći OVDJE