Ventilacija je namijenjena stalnoj zamjeni onečišćenog zraka iz prostorije svježim zrakom iz atmosfere, zbog održavanja potrebnih higijenskih uvjeta, a koji su neophodni za zdrav i ugodan boravak u prostoriji. Ventilacija je također i za odstranjivanje suvišne vlage i štetnih plinova iz prostorije.
Vrste ventilacija
Ventilaciju možemo podijeliti na prirodnu i mehaničku ventilaciju. Prirodna ventilacija podrazumijeva infiltraciju kroz zazore na prozorima i vratima te malim dijelom kroz vanjske zidove, zatim otvaranje i zatvaranje prozora i vrata, čime se postiže najintenzivnija izmjena zraka u prostoru te prirodna ventilacija kroz kanale.
Mehanička se ventilacija odnosi na prisilnu izmjenu zraka u zatvorenom prostoru kroz vertikalne kanale na mehanički pogon uz pomoć ventilatora. Naime, takva se ventilacija izvodi u području s jakim vrtlogom vjetrova ili onda kada nema prirodne ventilacije. Prednosti ove ventilacije su veliki izbor opreme, ne ovisi o vremenskim uvjetima te mogućnost regulacije.
Mehanička ventilacija se dijeli na odsisnu, tlačnu i odsisno-tlačnu ventilaciju. Kod odsisne ventilacije prostorija se nalazi u podtlaku, a čime se sprječava širenje lošeg zraka. Odsisna ventilacija isisava zrak i izbacuje ga van, a najčešće se koristi u kuhinjama i kupaonicama.
Tlačna ventilacija ubacuje vanjski zrak u prostor koji se ventilira, a dotok onečišćenog zraka u ventilirani prostor je spriječen. Odsisno-tlačna ventilacija vrlo je pogodna za velike prostorije. Ona svjež zrak ubacuje u prostoriju, dok se onaj onečišćeni izbacuje van. Odsisno-tlačna ventilacija se najčešće primjenjuje za komfornu i industrijsku ventilaciju.