Treći stupanj u pročišćavanju je dezinfekcija otpadnih voda i vrši se: kemijskim putem (kloriranjem) i izlaganjem ultraljubičastom (UV) zračenju.
U današnje vrijeme kada su se izvori pitke vode drastično smanjili, čistoća vode nam je iznimno važna. Virusi, bakterije te njihove spore, ciste i drugi mikroorganizmi nalaze se svuda u prirodi, a tako i u vodi. Vodu je moguće pročišćavati na nekoliko načina, ovisno o mogućnostima, njezinoj krajnjoj namjeni i drugim svojstvima. Tako voda koja će se upotrebljavati za piće i higijenu treba proći iznimno kvalitetne postupke dezinfekcije prije korištenja.
Ultraljubičasto zračenje i UV dezinfekcija vode
UV zračenje dio je nevidljivog sunčevog zračenja koje se na shematskom prikazu svjetlosnog spektra nalazi između vidljivog svjetla i x-zraka. Proces funkcionira na način da ultraljubičasto zračenje uzrokuje fotokemijske promjene u stanici odnosno oštećuje DNA ili RNA stanice mikroorganizma. Učinak zračenja nije njihovo ubijanje već inaktiviranje. To znači da mikroorganizmi preživljavaju proces, no zračenje utječe na stanicu tako da joj onemogućuju daljnju reprodukciju odnosno razmnožavanje uslijed čega populacija tih organizama izumire. Radijacija odnosno zračenje treba biti od 245 do 285 nm kako bi se postiglo oštećenje DNA ili RNA stanice mikroorganizma. Dezinfekcija ultraljubičastim zračenjem je relativno povoljna metoda za dezinfekciju vode te otpadnih voda. Pogodan je za uništavanje cijelog niza bakterija, virusa, spora, parazita i cista koje mogu obitavati u vodi te time dovesti do različitih oboljenja nakon što osoba konzumira takvu vodu.
Primjena u praksi
Prilikom postupka ne koriste se kemikalije ili slični štetni kemijski spojevi, niti se tijekom postupaka proizvode značajne količine nusproizvoda (za razliku od postupka dezinfekcije vode kloriranjem). Postupak dezinfekcije vode ne mijenja miris niti okus vode, ne uzrokuje neželjene rizike i slično. Može se primjenjivati za pročišćavanje vode u kućanstvima, industriji, pročišćavanje javnih voda, vodovodnih sustava, bazena i termalnih voda, zatim za pročišćavanje vode na brodovima i vlakovima… U tom kontekstu može se primjenjivati nekoliko vrsta lampi koje emitiraju UV zračenje, a razlikuju se po jačini tlaka, valnoj duljini zračenja, kapacitetu protočnosti vode koji je u mogućnosti pročistiti i različitim temperaturama vode. To mogu biti lampe niskog, srednjeg i visokog tlaka koje, dakle, emitiraju različite valne duljine. Važna stavka planiranja pročišćavanja vode je savjetovanje sa stručnim osobama koje će znati odrediti primjeren sustav prema parametrima pojedinog slučaja. Različite temperature vode, tlakovi, kapacitet protoka vode i slično, iznimno su važne stavke koje je potrebno dobro istražiti prije odabira odgovarajućeg sustava za vode.
Prednosti UV dezinfekcije vode
Postupak ima visok stupanj učinkovitosti i trajnog uništavanja mikroorganizama. Sustavi se vrlo lako postavljaju i primjenjuju u bilo kojem sustavu vodne instalacije, a jednom postavljene lampe za dezinfekciju jednostavno se zamjenjuju nakon godine dana korištenja. A osim toga, neki sustavi imaju zvučni detektor koji upozorava na smanjenu učinkovitost pročišćavanja odnosno potrebu za izmjenom lampi. Naravno, redovito održavanje cijelog sustava vrlo je važno za učinkovitost pročišćavanja vode. S obzirom na to da se radi o lampi, nema straha od visoke potrošnje energije. Naime, potrošnja je manja od potrošnje uobičajene žarulje u kućanstvu. Kao što je već spomenuto, lampe pri dezinfekciji ne utječu na miris niti na okus pročišćene vode, niti stvaraju ikakve nusprodukte. Svi su sustavi sigurni za primjenu, te standardizirani i odobreni od strane kontrolnih tijela.