Od korisnika često dobivamo upite za trokomorne septičke jame. Prema važećim zakonskim propisima, protočne septičke jame više nisu dozvoljene za ugradnju jer se pročišćavanjem otpadnih voda dobiju još uvijek veoma velika onečišćenja prilikom ispuštanja u okoliš.
To je protočna jama izrađena od vodonepropusnog materijala iz koje se pročišćena voda izlijeva u prirodu. Također, ova jama zahtijeva malu ukopnu dubinu, što pogoduje onim objektima koji su smješteni na tvrdim terenima.
Pročišćavanje trokomorne septičke jame se vrši trostrukim mehaničkim i gravitacijskim separiranjem te biološkom razgradnjom uz pomoć anaerobnih bakterija, a koje se same prirodnim putem razvijaju u jami uz fekalni otpad i vodu. Ova jama namijenjena je za sve otpadne vode, odnosno fekalne crne te sive sanitarne vode, no, nije namijenjena za krovne i ostale oborinske vode.
Trokomorna septička jama dimenzionira se prema maksimalnom broju korisnika u objektu te učestalosti korištenja. Ovu septičku jamu potrebno je pozicionirati tako da je dostupna cisterni za pražnjenje, a preporučuje se da se upojni bunar i septičku jamu ne ugrađuje u isti iskop.
Održavanje ove septičke jame se svodi na povremenu provjeru razine aktivnog mulja koji se taloži na dnu posude, a koji se može s vremenom podizati prema vrhu posude. Ako se mulj ipak podigne na najvišu razinu, potrebno je zvati komunalno društvo kako bi se izvršilo pražnjenje jame.
Umjesto septičkih jama, dozvoljena je uporaba vodonepropusnih sabirnih jama ili kako ih još zovu vodonepropusne septičke jame.
Vodonepropusne sabirne jame se koriste na mjestima gdje nije izgrađen sustav javne kanalizacije, i gdje nije moguća uporaba bioloških uređaja za pročišćavanje otpadnih voda.
Kako su vodonepropusne, sva onečišćenja ostaju u njima. Porastom kapaciteta sabirnih jama, opada njihova ekonomičnost, te je pri više korisnika bolje koristiti biološke uređaje za pročišćavanje otpadnih voda
VIŠE O SABIRNIM JAMA MOŽETE NAĆI OVDJE